کتاب بازی بی گناهان

اثر رائول آرخمی از انتشارات نشر چشمه - مترجم: جیران مقدم-ادبیات آرژانتین

رائول ارخمی (1946) نويسنده‌ی مطرحِ آرژانتينی معاصر است. او هر چند در بوينس‌آيرس به دنيا آمده اما سال‌هايی را در بارسلون اسپانيا زندگی کرده است. رمانِ «بازی بی‌گناهان» سالِ 2008 منتشر شده و جايزه‌ی معتبر بهترين رمانِ سياهِ اسپانيا را هم از آن خود کرده است. اين رمان ماجرايی عجيب دارد. يک کارمندِ وزارت دادگستری به ‌واسطه‌ی احساسِ حضورِ روحِ يک زن در اطرافش دوباره پرونده‌ی مرگِ او را مرور می‌کند و شخصاً تصميم می‌گيرد دريابد چه در پسِ کشف‌وشهودِ عجيبش پنهان شده است. اين لحظه‌ای ا‌ست که قرار است واقعيتی به‌شدت متفاوت و جان‌دار کشف و روايت شود. واقعيتی که در آن انبوهی از آدم‌های رده‌بالا حضور دارند که شايد دست‌شان به خون آغشته باشد يا... رمان روايتی مملو از تصوير و اتفاق دارد و ماجراها از چند زوايه روايت می‌شوند. هر چند نويسنده از تکنيک‌های ادبيات معمايی و پليسی استادانه استفاده کرده اما رمانِ او اثری‌ است تلفيقی از چند ژانر ادبی. در رمان می‌توان سايه‌ی استبداد و ديکتاتور‌های سنتی آرژانتين را نيز به‌خوبی مشاهده کرد.

رمان رائول ارخمی جدالی‌ است ميانِ چند واقعيت و يک زنِ مُرده... جيرانِ مقدم رمان را از اسپانيولی به فارسی برگردانده است.


خرید کتاب بازی بی گناهان
جستجوی کتاب بازی بی گناهان در گودریدز

معرفی کتاب بازی بی گناهان از نگاه کاربران
_

دوستان ما، کسانی که همراهمی مان می کنند، درباره ی ما بیش از آنچه دل مان بخواهد می گویند. نمی شود آدم را احمق ها یا آشغال ها دوره کرده باشند بدون این که یک جوری یکی از این آدم ها باشد.
_
کتاب داستان رنج است و آزار، عده ای رده بالا که دست به قتلی زده و همه در آن گرفتارند. از پلیس گرفته تا خدمتکار، از زن تا مرد،از شوهر تا برادر، واقعه ای هولناک که بعد از چهار سال از گذشت آن و با خواب قاضی از مقتول دوباره پیگیری می شود ولی این بار شخصی و غیر رسمی.
_
در روایت کتاب از چندین ژانر و نگارش استفاده شده و از طرفی درون مایه کتابهای معمایی پلیسی رو داراست. به فساد اون زمانه در آرژانتین و دیکتاتورهای سیاسی و نقش کارتل های مواد مخدر پرداخته شده.
_
ترجمه چند جایی اشکال نگارشی رو داشت ولی با اینکه از متن اسپانیولی مستقیم برگردونده شده بود، ترجمه قابل قبولی بود از نظر من.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب بازی بی گناهان


 کتاب ساعت شوم
 کتاب عشق و سایر اهریمنان
 کتاب جنایات نامحسوس
 کتاب صد سال تنهایی
 کتاب پاییز پدرسالار
 کتاب ابداع مورل